Пелистер договори Американски интернационалец

Американскиот интернационалец Daishon Knight доаѓа во Битола

По заминувањето на Бернард во Словенското Првенство, празнината во ростерот ќе ја пополне друг Американски интернационалец со искуство во АБА2 лигата – Daishon Knight.

Роден е во 1991ва година во Балтимор, висок е 185цм и игра на позицијата 1.

Кариерата ја започна на колеџот Илиноис Стејт, каде што во просек играше по 30 минути и запишуваше по 14 поени, 2.3 асистенции, 1 украдена топка и 4 скокови.

Има разноврсна интернационална кариера со настапи во Турската, Новозеландската, Израелската, Бугарската и Босанската лига. Во АБА2 лигата има богато искуство со добро познатиот Босански тим Широки, па веруваме дека тоа искуство ќе го пренесе и на нашите соиграчи во борба за што подобар пласман во регионалното првенство.