Патничко возило „мазда” управувано од И.Н.(22) од Струмица, удрило во Д.Н.(29) од Битола

На 19.12.2023 во 19.45 часот во СВР Битола било пријавено дека на крстосница од ул.„Васко Карангелевски“ и ул.„Игњат Атанасовски“ во Битола, патничко возило „мазда” со струмички регистарски ознаки, управувано од И.Н.(22) од Струмица, удрило во Д.Н.(29) од Битола. Во несреќата, пешакот се здобил со тешки телесни повреди, констатирани во Клиничка болница Битола. Увидот го извршила увидна екипа на СВР Битола.