Денес роденден прославува фудбалската легенда на Битола, Митко Стојковски (Фото)

Денес својот роденден го прославува претседателот на нашиот ФК Пелистер, воедно и фудбалска легенда на нашите простори – Митко Стојковски.

Роден во 1972 година во Битола, Стојковски преку настапите за ФК Пелистер стана дел од белградска Црвена Звезда, потоа играше за шпански Овиедо и за германскиот гигант Штутгарт. Кариерата ја заврши во 2001 година каде и што ја почна – во нашиот ФК Пелистер.