Ангеловски: Мора да останеме мирни и фокусирани за да бидеме сплотени (Фото)

Изјава на тренерот на Еурофарм Пелистер, Бранислав Ангеловски после натпреварот во ракометната Лига на Шампиони.

-Сакам да им се заблагодарам на играчите кои веруваат во тоа што го работиме на тренинг. Веруваат дека сме блиску до победа и за краток рок ќе дојдеме до неа. Победата ја заслужуваат сите, првенствено навачите и сите битолчани кои се осми играч. Мора да останеме мирни и фокусирани за да бидеме сплотени. Во Лигата на шампионите има силни ривали, ние треба да го билдаме своето име и да направиме респектабилна екипа за годините кои следат. Сметам дека имаме иднина. Со добра работа и овие натпревари може да ни дадат за право дека ќе бидеме уште подобри. Самото доаѓање на Филип Кузмановски ја подгреа атмосферата. Соблекувалната одреагира добро. Работата околу него беше во тајност околу еден месец. Моментот кога излезе можност да дојде кај нас, најсреќни беа неговите сегашни соиграчи. Тоа ми даде желба и елан дека може да направиме многу. Најважно е дека го имаме тука, за да напредуваме во иднина. Филип Кузмановски кој може да покрие и на лев бек, па се надевам ќе се крене до посакуваната форма и ќе го имаме на уште повисоко ниво.